Świadectwa Energetyczne
Począwszy od dnia 1 stycznia 2009 roku, Polska zobowiązana unijną dyrektywą 2002/91/EC wprowadziła obowiązek certyfikacji energetycznej, czyli powszechny obowiązek posiadania certyfikatu charakterystyki energetycznej dla każdego budynku.
W praktyce termin charakterystyki energetycznej oznacza zapotrzebowanie budynku na energię konieczną do utrzymania w nim komfortu cieplnego, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej. Całość prezentowana jest jako wartość w stosunku do jednego metra kwadratowego, przez czas jednego roku.
Nasza firma specjalizuje się w przygotowywaniu dokumentacji, która stanowi opis takiego zapotrzebowania - jest to bardzo precyzyjne wyliczenie, wraz z potwierdzenie w formie wymaganego dokumentu. Co szczególnie ważne dla inwestora, wartości wynikające z tego wyliczenia są w prosty sposób przeliczalne na koszt rocznego utrzymania obiektu - jego ogrzewania, ewentualnego chłodzenia, lub zabezpieczenia w c.w.u.
Właściciel wydanego przez nas certyfikatu będzie zatem wiedział, czy jego budynek spełnia wymagane standardy europejskie, a także czy jest energooszczędny.
Wspomniana ustawa reguluje obowiązek przekazania certyfikacji budynku nie później niż w ciągu 6 miesięcy od daty złożenia wniosku. Warto przy tym wspomnieć, iż obowiązek oceny charakterystyki energetycznej budynku, wraz z potwierdzeniem w postaci stosownego certyfikatu wynika z ustawy "Prawo budowlane". Wprowadzona nowelizacja dyrektywy UE zobowiązuje przy tym wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej do nakłądania kar, w przypadku braku certyfikacji energetycznej - kary są przyznawane w sposób odstraszający, skuteczny i proporcjonalny. Co nie mniej istotne, niewłaściwie przygotowane świadectwo energetyczne również może nieść negatywne konsekwencje - przykładowo poprzez spowodowanie szkody dla sprzedawcy nieruchomości (zbyt niska wycena przy sprzedaży), jak i dla nabywcy (niedoszacowanie późniejszych kosztów eksploatacji, zbyt wysoka cena zakupu).
Ustawa Prawo budowlane, a konkretnie art. 5.1., ust.3 i 4, regulują obowiązek certyfikacji energetycznej w następujący sposób:
- Z zastrzeżeniem ust.7, dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającego zbyciu lub wynajmowi powinna być ustalona, w formie świadectwa charakterystyki energetycznej, jego charakterystyka energetyczna, określająca wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne 10 lat.
- W przypadku budynku z lokalami mieszkalnymi lub częściami budynku stanowiącymi samodzielną całość techniczno-użytkową, przed wydaniem lokalu mieszkalnego lub takiej części budynku osobie trzeciej, sporządza się świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu mieszkalnego lub części budynku.
Z powyższych przepisów wyłączone są następujące typy budynków:
- podlegające ochronie prawnej (na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami)
- używane jako miejsce kultu, a także przeznaczone działalności religijnej
- przeznaczone do użytkowania w czasie krótszym niż 2 lata
- niemieszkalne wykorzystywane w gospodarce rolnej
- przemysłowe i gospodarcze o zapotrzebowaniu na energię nie przekraczającym wartości 50 kWh/(m2 x rok)
- mieszkalne przeznaczone do użytkowania, jednak nie dłużej niż 4 miesiące w roku
- wolnostojące o powierzchni użytkowej mniejszej niż 50 m2
Każdy inwestor jest ustawowo zobowiązany do załączenia certyfikatu charakterystyki energetycznej budynku do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.
Także w sytuacji najmu lub zbycia lokalu mieszkalnego, najemcy lub nabywcy powinien być udostępniony dokument świadectwa energetycznego.
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument zawierający informacje takie jak:
- lokalizacja obiektu - dokładny adres oraz fotografia
- niezbędna wielkość energii na potrzeby ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji, klimatyzacji
- w przypadku budynków niemieszkalnych wielkość energii wykorzystywanej na potrzeby oświetlenia
- wskazniki porównawcze
- uwagi i wskazówki na temat możliwych rozwiązań służących zmniejszeniu zapotrzebowania na energię
Kompletna dokumentacja, jaką otrzymuje klient składaja się z trzech lub czterech stron formatu A4 (oprawionych w okładkę w sposób uniemożliwiający zdekompletowanie) i jest tożsame z przekazywaną wersją elektroniczną (zapisaną w formacie tylko-do-odczytu, np. pliku PDF).